آزار جنسی کودکان یکی از پدیده‌های دردناک جامعه ایران است که زیر پوست شهر و به دور از توجه مسئولان و نگاه رسانه‌ها و نهادهای مردمی جریان دارد. حال از تهیه طرحی برای پیش‌گیری از آزار جنسی کودکان در استان تهران سخن می‌رود.

سیاوش شهریور، سرپرست دفتر اجتماعی استانداری تهران است. او در گزارشی که از سوی خبرگزاری ایلنا منتشر شده، از تهیه طرحی برای پیش‌گیری از آزار جنسی کودکان در استان تهران خبر می‌دهد. نکته مهم این است که تهیه این طرح نخستین اقدام در زمینه مقابله با آزار جنسی کودکان از سوی دولت به شمار می‌رود.

خبر تهیه طرح پیشگیری از آزار جنسی کودکان در استان تهران در نشست تخصصی عملیاتی کردن “منشور حقوق شهروندی” در دولت دوازدهم اعلام شده است. در این نشست، الهام امین‌زاده دستیار ویژه حسن روحانی نیز شرکت داشت.

اطلاعات بیشتری درباره این طرح اعلام نشده است. نه جزئیات این طرح روشن است و نه تاریخ تصویب و اجرای آن. حتی روشن نیست که آیا برای استان‌های دیگر کشور نیز طرح‌های مشابهی پیش‌بینی شده یا مسئولان چه برنامه‌ای برای مقابله با این پدیده دردناک در جامعه ایران دارند.

نخستین نهاد مردمی پیش‌گیری از آزار جنسی کودکان

پیش‌گیری از آزار جنسی کودکان در ایران یک موضوع است و پشتیبانی و حمایت از کودکان آزاردیده موضوعی دیگر. جمهوری اسلامی در زمینه پیش‌گیری از آزار جنسی و همچنین کمک‌رسانی به کودکان آزاردیده کوتاهی کرده است.

چندی پیش، یک موسسه مردمی برای حمایت از کودکان آزاردیده راه‌اندازی شد. این تنها نهاد مردمی است که در این عرصه فعالیت می‌کند. هدایت این موسسه مردمی با دکتر شهین علیایی‌زند است. او که استاد دانشگاه علامه و روان‌شناس است، موسسه “پیش‌گیری از آزار جنسی کودکان” را در تهران راه‌اندازی کرده است.

دکتر علیایی‌زند در گفت‌وگویی که با دویچه وله داشته، به موضوع تاسیس این موسسه پرداخته است. او درباره دریافت کمک از سوی نهادهای دولتی به خبرنگار “دویچه وله” می‌گوید: «چالش بسیار مهم متقاعد کردن دست‌اندرکاران جامعه بود که انصافا توان‌فرسا بود. به من گفته شد که مجوز را صادر می‌کنند، اما نباید انتظار هیچگونه کمکی داشته باشم. اگر چالشی بوده، که اتفاقا بسیار هم بزرگ بود، در مطرح کردن و گرفتن مجوز در سال‌ها قبل بود. الان که می‌بینند من چه خالصانه کار می‌کنم، مانعی ایجاد نمی‌کنند. اما مسئله‌ امروز ما این است که دست‌اندرکاران امکاناتی به ما نمی‌دهند. خیلی برنامه‌ها برای اجرا دارم اما همه‌چیز بر گرده‌ی امکانات شخصی‌ام قرار دارد.»

***

منبع

(Visited 125 times, 1 visits today)