پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، شمار مهاجرت‌های ناشی از تغییرات آب و هوا به ۲۰۰ میلیون نفر برسد که بسیاری از آن‌ها کودکان هستند. به همین علت تاثیرات تغییر آب و هوا بر کودکان باید به عنوان یکی از محورهای اصلی تحقیقات و بحث‌های علمی در رابطه با این پدیده ناشی از زندگی مدرن بدل شوند.

به گزارش ایرنا، دانشگاه پرینستون بر پیامدهای سیاست‌گذاری در رابطه با سلامت کودکان و تاثیر این سیاست‌ها بر تشدید یا تعدیل اثرات تغییر آب هوا بر سلامت و تندرستی کودکان تاکید دارد.

یکی از چالش‌های تصمیم‌گیری در رابطه با تغییرات آب و هوا، سطح بالای قطعی نبودن در تمام جنبه‌های آن است.

تصمیم‌گیری در رابطه با چگونگی مقابله با تغییرات آب و هوا که در عمل هزینه آن را نسل امروز می‌پردازند و بهره آن را نسل‌های آینده می‌برند، نوعی برقراری تعادل بین آسایش نسل‌های آینده و آسایش نسل ما محسوب می‌شود.

در این رابطه چهار موضوع مهم مطرح می‌شود که باید موردتوجه قرار گیرد:

– تغییرات آب و هوا، اساسا سیستم آب و هوایی زمین را به گونه‌ای متحول می‌کند که سلامت جسمی و روحی کودکان را به طور مستقیم و غیرمستقیم به خطر می‌اندازد.

– کودکان امروز و نسل‌های آینده سهم نامتناسبی از بار سنگین تغییرات آب و هوا را بردوش می‌کشند.

– کودکان فقیر، کودکان کشورهای در حال توسعه و کودکانی که ساکن کشورهای ضعیف هستند، با خطرات بسیار جدی مواجه هستند.

– عدم قطعیت مربوط به تغییرات آب و هوا و تشدید آن در کنار این واقعیت که هزینه اجرای سیاست‌های مقابله‌ای باید اکنون پرداخت شود، اجرای سیاست‌های مناسب را دشوارتر می‌کند.

یافته‌های مرتبط با این موضوعات، برای سیاستگذاران و محققانی که در تلاشند با چالش‌های متعدد ناشی از فرآیند تغییر آب و هوا مقابله کنند، پیامدهای واضحی به شرح زیر دارد:

– اجرای یک سیاست فراگیر در مقیاس جهانی برای مقابله با تغییرات آب و هوا بسیار دشوار است؛ چرا که کودکان و نسل‌های آینده در جریان مذاکرات قرار ندارند. با وجود این که توافق پاریس گام مهمی در این راه بود، میزان تاثیرگذاری آن تا سه دهه بعد مشخص نخواهد شد.

– با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای، سیستم آب و هوای زمین برای یک بازه زمانی طولانی، همچنان افزایش خواهد یافت. بنابر این باید سیاست‌های ویژه‌ای برای مقابله با تغییرات ناگهانی آب و هوا اتخاذ شوند.

– یک واکنش فراگیر و مناسب نسبت به تغییرات آب و هوا، پیامدهای اجتماعی چشمگیری در پی خواهد داشت. برای مثال جوامع مختلف باید برای مهاجرت‌های گروهی آمادگی داشته باشند. بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۲۰۰میلیون نفر در سراسر زمین به دلیل تغییرات آب و هوا مهاجرت کنند.

– به منظور آموزش شهروندان در رابطه با خطرات ناشی از تغییرات آب و هوا که در کمین کودکان است و محافظت از شهروندان و جوامع در برابر این خطرات، سرمایه‌گذاری و اجرای برنامه‌های ویژه، ضرورت دارد.

– انجام تحقیقات وسیع در تمام حوزه‌های مرتبط از جمله بهبود آب و هوا، تکنیک‌های مد‌ل‌سازی و اندازه‌گیری و شناسایی استراتژی‌های مناسب برای سازگاری و شناسایی روش‌های جدی برای تصمیم‌گیری و واکنش مناسب در مواجهه با افق‌های بلند مدت، ضروری است.

متخصصان سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده‌اند که تغییرات آب و هوا بین سال‌های ۲۰۳۰تا ۲۰۵۰ میلادی، منجر به ۲۵۰ هزار مرگ بیش‌تر در سال، بر اثر سوء تغذیه، مالاریا، گرمازدگی و اسهال می‌شود. این سازمان همچنین برآورد کرده است که هزینه مستقیم وارد شده به بخش سلامت (بدون احتساب هزینه در بخش کشاورزی و آب و فاضلاب) در سال ۲۰۳۰ میلادی، بین دو تا چهار میلیارد دلار در سال باشد. مناطقی با زیرساخت های بهداشتی ضعیف که عمدتا در کشورهای در حال توسعه قرار دارند، در این شرایط بدون کمک قادر به آمادگی و واکنش نخواهند بود.

تغییر آب و هوا

در طول ۵۰ سال گذشته، فعالیت‌های انسانی، به ویژه سوزاندن سوخت‌های فسیلی، مقادیر قابل توجهی دی اکسیدکربن و دیگر گازهای گلخانه‌ای منتشر کرده که موجب انباشتگی گرمای اضافی در قسمت پایینی اتمسفر و افزایش دمای زمین شده است.

در ۱۳۰ سال گذشته، هوای زمین حدود ۰.۸۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شده است. از سال ۱۸۵۰ میلادی تاکنون، هر ۳۰ سال، گرم‌تر از دهه‌های قبلی بوده و این فرآیند همواره تکرار شده است. سطح دریاها در حال افزایش است، یخچال‌های طبیعی ذوب می‌شوند و الگوی بارش تغییر کرده است و سوانح ناشی از تغییر آب و هوا، هر روز شدیدتر می‌شوند.

تاثیر تغییر آب و هوا بر سلامت

گرچه گرم شدن هوا ممکن است مزایایی موقتی مانند کاهش مرگ ناشی از سرمای شدید یا افزایش تولید محصولات کشاورزی در مناطقی خاص داشته باشد؛ ولی اثرات آن بر حوزه سلامت به شدت منفی است. تغییرات آب و هوا به روش‌های مختلفی روی عوامل اجتماعی و زیست محیطی تاثیر می‌گذارد. هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، غذای کافی و سرپناه امن، مهم‌ترین عواملی هستند که دستخوش تغییر می‌شوند.

افزیش شدید دما به طور مستقیم با مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی، به ویژه در افراد مسن مرتبط است. به عنوان مثال، موج گرما در تابستان سال ۲۰۰۳ میلادی در اروپا، منجر به ۷۰ هزار مرگ بیش‌تر شد. افزایش دما، سبب افزایش ازن و آلاینده‌های دیگر در هوا می‌شود که بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی را تشدید می‌کنند.

سطح گرده و دیگر مواد آلرژن در گرمای شدید بالاتر است که زندگی ۳۰۰ میلیون بیمار مبتلا به آسم را دشوار می‌کند.

بلایای طبیعی و الگوهای بارش متغیر

از سال ۱۹۶۰ تاکنون، تعداد بلایای طبیعی مرتبط با آب هوا، سه برابر شده است. این بلایا هر سال منجر به بیش از ۶۰ هزار مرگ می‌شوند که اغلب قربانیان در کشورهای در حال توسعه هستند.

افزایش سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی، سرپناه انسان‌ها، تجهیزات پزشکی و خدمات ضروری دیگر را از بین می‌برد. بیش از نیمی از جمعیت جهان، در فاصله ۶۰ کیلومتری دریا زندگی می‌کنند که به اجبار باید مهاجرت کنند.

مهاجرت این افراد علاوه بر هزینه‌های هنگفت مالی، طیف وسیعی از اثرات بهداشتی و اختلالات روحی به همراه دارد و بیماری‌های مسری را منتقل می‌کند.

تغییر الگوی بارش به طور مستقیم بر منابع آب شیرین تاثیرگذار است. اثرات وحشتناک ناشی از کاهش منابع آب آشامیدنی سالم و شیرین بر کسی پوشیده نیست. اسهال یکی از مهم‌ترین پیامدهای کمبود آب آشامیدنی است که هر ساله منجر به مرگ بیش از ۷۶۰ هزار کودک بی‌گناه می‌شود. در موارد شدید، کمبود آب منجر به خشکسالی و قحطی می‌شود. بر اساس پیش‌بینی متخصصان، در اواخر قرن بیست و یکم برخی از مناطق جهان شاهد خشکسالی خواهند بود.

تغییر آب و هوا سبب شدت سیل و دفعات آن شده است. سیل علاوه بر حمله به منابع آب شیرین، زمینه را برای پرورش حشرات حامل بیماری مانند پشه فراهم می‌کند و آسیب‌های فیزیکی ناشی از آن به خانه‌ها و تجهیزات درمانی، فاجعه به دنبال دارد.

افزایش دما و بارش متغیر، تولید مایحتاج مورد نیاز افراد را به ویژه در بخش کشاورزی، در کشورهای کم درآمد و متوسط تحت تاثیر قرار می‌دهد و سوء تغذیه بیش‌تر می‌شود. هر سال حدود ۳.۱ میلیون نفر بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست می‌دهند.

تغییر الگوی بیماری‌های عفونی

شرایط آب و هوایی به شدت با امراض ناشی از آب و بیماری‌های منتقله از طریق حشرات، انواع حلزون و حیوانات خونسرد دیگر مرتبط است. تغییر آب و هوا فصول انتقال بیماری‌های منتقله را طولانی‌تر می‌کند. به عنوان نمونه، تغییر آب و هوا بسیاری از مناطق چین را تحت تاثیر یک بیماری ناشی از حلزون، به نام شیستوزومیازیس قرار داد.

مالاریا، یکی دیگر از بیماری‌هایی است که به شدت تحت تاثیر آب و هوا قرار دارد. مالاریا یک مشکل جهانی در حوزه سلامت محسوب می‌شود که بیش از ۳ میلیارد نفر را در ۹۷ کشور تهدید می‌کند. سالانه حدود ۶۰۰ هزار نفر بر اثر مالاریا جان خود را از دست می‌دهند.

مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می‌شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می‌شود و سلول‌های قرمز را تخریب می‌کند. زمانی که گلبول‌های قرمز تسلیم این انگل می‌شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می‌شود.

این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می‌شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می‌شوند و از بین می‌روند.
تب دانگ یکی دیگر از بیماری‌هایی است که با تغییر آب و هوا مرتبط است.

ارزیابی اثرات بهداشتی ناشی از تغییر آب و هوا چقدر است

ارزیابی سازمان جهانی بهداشت در این حوزه بسیار تقریبی است و فقط زیر مجموعه‌ای از اثرات بهداشتی درنظر گرفته می‌شود. با این وجود، پیش‌بینی می‌شود که ۲۵۰ هزار مرگ اضافی بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰، ناشی از تغییر آب وهوا باشد، که از این میان ۳۸ هزار مورد به دلیل قرار گرفتن افراد سالمند در معرض گرما، ۴۸ هزار مورد به علت اسهال، ۶۰ هزار مورد به دلیل مالاریا و ۹۵ هزار مورد کودکان به دلیل سوء تغذیه هستند.

آکادمی اطفال آمریکا: گرمای جهانی یک تهدید جدی برای سلامت تمام کودکان است

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) با انتشار بیانیه‌ای تغییر آب و هوا و گرمای جهانی را یک تهدید جدی برای تمام کودکان دانست و از تمام متخصصان اطفال و سیاستمداران خواست که با همکاری یکدیگر، بحران ناشی از گرمای جهانی را حل کنند. تغییر آب و هوا از طریق افزایش بلایای طبیعی، گرمازدگی و اسهال، کاهش کیفیت هوا، غذا و آب و افزایش بیماری‌های عفونی، سلامتی تمام کودکان، به ویژه در مناطق کم درآمد و متوسط را تهدید می‌کند.

در این بیانیه آمده است که کودکان نیازمند یک محیط امن و سالم هستند و تغییرات آب و هوا یک تهدید جدی برای سلامت تمام کودکان است. کاهش گازهای گلخانه‌ای ناشی از حمل و نقل، تولید غذا و انرژی نقش عمده‌ای در بهبود سلامت، به ویژه از طریق کاهش آلودگی هوا دارد. حل بحران تغییر آب و هوا یک معضل جهانی است و با همکاری همه ساکنین کره زمین امکان‌پذیر است.

****

منبع

(Visited 82 times, 1 visits today)