رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از هیچ تلاشی برای تسهیل شرایط زندگی معلولان دریغ نخواهد کرد، از سازمان‌های متولی امور معلولان خواست بیش از پیش با هماهنگی و هم‌افزایی سازنده، گام‌های مؤثر و یکپارچه‌ای در جهت ارتقا و اعتلای وضعیت معلولان کشور بردارند.

دکتر حسن روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان تصریح کرد که همه متولیان امور معلولان کشور باید با تلاش‌های مدبرانه و مضاعف، همراه با تعامل و آینده‌نگری، شرایط مناسبی را برای بهره‌مندی معلولان از فرصت‌های برابر و حضور حداکثری این عزیزان در عرصه حیات اجتماعی فراهم آورند.

متن پیام رییس‌جمهور به نقل از پایگاخ اطلاع‎رسانی دولت این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

همه‌ساله، روز جهانی معلولان، فرصتی برای یادآوری و بازبینی توانمندی‌های ذاتی و نهفته عزیزان معلول؛ و نیز بررسی و آسیب‌شناسی اقدامات سازمان‌های دولتی و غیردولتی مسوول در زمینه بهبود شرایط زندگی اجتماعی و بهره‌مندی کشور از توانایی آنان است.

در بینش دینی و ارزش‌های ملی ما، نقص عضو، معیاری برای سنجش ویژگی های وجودی انسان نیست. کلام نورانی وحی نیز تکیه بر جوهر و گوهر وجودی انسان‌ها به‎جای توجه بر شرایط جسمی دارد و همه انسان‌ها را زیر چتر کرامت الهی قرار داده است.

بر مبنای همین نگرش، دولت تدبیر و امید در زمینه تسهیل شرایط زندگی معلولان و رفع برخی موانع حقوقی و قانونی از هیچ کوششی دریغ نکرده و به این تلاش‌ها ادامه خواهد داد؛ و انتظار دارد سازمان‌های متولی امور معلولان بیش از پیش با هماهنگی و هم‌افزایی سازنده، گام‌های موثر و یکپارچه‌ای در جهت ارتقا و اعتلای وضعیت معلولان کشور بردارند.

از رویدادهای ارزشمند سال گذشته، وحدت رویه و مشارکت بیشتر سازمان‌های مردم‌نهاد در ایجاد شرایط مطلوب در زندگی معلولان بود. در پرتو این همکاری‌های متقابل، راه‌های جدیدی هم برای پیشرفت در حوزه معلولان فراهم شده که قابل تقدیر است.

خوشبختانه امروز از سوی نخبگان معلول، فرصت‌های ارزشمندی در اختیار جامعه قرار گرفته که نشان‌دهنده اثر حضور آنها در متن فعالیت‌ها و برنامه‌های کشور است. بنابراین لازم است نقش و جایگاه آنها در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان و بلندمدت جامعه به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در راستای ماموریت‌ها و اهداف، همواره از همفکری و همکاری سازنده آنها بهره‌مند شوند.

در شرایط فعلی که ایران اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی نقش تأثیرگذاری ایفا می‌کند، عموم دست‌اندرکاران این حوزه، می‌توانند با انتقال تجارب خود در عرصه‌های جهانی و بهره‌گیری از تجارب اجتماعی دیگر کشورها، منشا آثار بیشتری در این زمینه باشند.

امید است همه متولیان امور معلولان کشور با تلاش‌های مدبرانه و مضاعف خود، همراه با تعامل و آینده‌نگری، شرایط مناسبی برای بهره‌مندی معلولان از فرصت‌های برابر و حضور حداکثری این عزیزان در عرصه حیات اجتماعی فراهم آورند.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

(Visited 51 times, 1 visits today)