احمد مسجدجامعی، از بی‌توجهی به فضاهای ویژه‌ کودکان در شهرسازی انتقاد کرده و از برگزاری جلسه‌هایی با آموزش و پرورش به منظور گنجاندن آموزش حقوق شهروندی در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان خبر داد.

عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به آشنایی مخاطبان کم‌‌سن‎تر جامعه با حقوق شهروندی خود و دیگران، توضیح داد که آموزش حقوق شهروندی به کودکان به دو بخش حقوق و تکالیف تقسیم می‌شود که برای آن دو شیوه‌ آموزش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد که در بخش آموزش مستقیم، با آموزش ‌و پرورش جلسه‌ای داشتیم و آن‌جا مطرح شد که آموزش حقوق شهروندی را از طریق کتاب‌های درسی انجام بدهیم.

او در توضیح این شیوه گفت: این کار را می‌شود به شیوه‌های مختلف انجام داد، مثلا می‌شود یک بخش از آموزش‌ها را در کتاب‌های علوم اجتماعی، قسمتی از آن‌ها را در کتاب‌های تاریخ و بخشی را هم در کتاب‌های ادبیات فارسی دید.
مسجدجامعی درباره‌ آموزش غیر مستقیم نیز توضیح داد: مفاهیم مربوط به حقوق شهروندی را می‌شود از طریق دستگاه‌های فراگیر و فرهنگ‌ساز، مثل صدا و سیما، آموزش بدهیم. چراکه مثلا مفاهیمی مثل تفکیک زباله از طریق فیلم و انیمیشن خیلی موثر‌تر آموزش داده می‌شود.
به گفته مسجد جامعی، آموزش‌ و پرورش و صدا و سیما نیز باید از یکدیگر پشتیبانی کنند، باید برنامه‌ مشترکی باشد که یکی وجه آموزش مستقیم و یکی وجه آموزش غیرمستقیم را دنبال کند؛ بر این اساس مسیر عمل دستگاه‌های دیگر هم مشخص و هموار می‌شود.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به ضرورت تامین فضاهای شهری مورد نیاز کودکان، گفت: ما اگر بتوانیم یک فضای عمومی را در سطح شهر بسط بدهیم دیگر ذهن خلاق مدیران و مربیان کودک است که بتوانند این فضا را به جایی مناسب نیازهای کودکان تبدیل کنند.
مسجدجامعی در همین حال گفت برای رسیدن به این منظور، در شورای شهر تهران، سندی تعریف کرده‌ایم که اتفاقا خودم هم آن را تنظیم کرده‌ام. باید نگاه نرم‌افزاری در این سند تقویت شود، چراکه عمدتا به فضاها پرداخته شده است.
او به بخش‌های مهم این سند اشاره کرد و گفت: بر اساس این سند، دسترسی کودکان به مراکز آموزشی باید آسان باشد و فاصله‌ تعریف‌شده‌ای وجود داشته باشد. این بسیار مهم است چون همین الان نقاطی داریم که کودک برای دسترسی به مدرسه باید از عرض بزرگراهی عبور کند.
بچه‌ها در هجوم ساختمان‌ها
این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود، از ساخت‌ و سازهایی نام برد که فضای بازی و تفریحی که قبلا در حیاط خانه‌ها بود، در آن وجود ندارد. او در این زمینه پیشنهاد داد که جایی مثل وزارت مسکن یا شوراهای عالی ناظر می‌توانند برای ساخت‌ و سازهای جدید قواعدی بگذارند که پیرامون برج‌ها و مجتمع‌های ساختمانی فضاهای مناسبی برای کودکان بسازند.
مسجدجامعی گفت: برج‌های فعلی فضای خدماتی برای بزرگ‌ترها و بچه‌ها ندارند، در صورتی که قبلا این‌طور نبود و اگر به مجتمع‌های قدیمی‌تر مثل اکباتان نگاه کنید می‌بینید که فضاهای مورد نیاز ساکنان دیده شده است.

او تصریح کرد که لازم است فورا فکری برای حل این معضل کرد. او توضیح داد که الان فاصله‌ یک ساختمان بیست طبقه با خیابان همان‌قدر است که یک ساختمان معمولی. درحالی‌که در همه‌جای دنیا وقتی ساختمانی با این ابعاد ساخته می‌شود فضای پیرامونی برایش تعریف می‌‌کنند. باید این موضوع را در قوانین بگنجانند و با متخلفین هم برخورد شود.

***
منبع: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
(Visited 50 times, 1 visits today)