ژاپنی‎ها اصول اخلاقی را با هدف بهبود روابط اجتماعی و خانوادگی و نیز کاهش جرم و جنایت در قالب یک ماده درسی در نظام آموزشی تدریس می‎کنند.
شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داده است کاهش رفتارها و عادات پسندیده در جامعه ژاپن به مشکلی حتی برای کسانی که به مهربانی و داشتن اخلاق ملایم معروف هستند، تبدیل شده است. این امر باعث شد وزارت آموزش ژاپن دستور دهد ماده درسی جدیدی به نام اخلاق از سال دو هزار و هجده در مدارس این کشور تدریس شود.
فادی سلامه خبرنگار شبکه الجزیره در توکیو در گزارشی در این‎باره گفت: دانش‎آموزان مدرسه‎ای در شهر ماتسودو بر همین اساس بسیاری از اصول اخلاقی را آموزش می‎بینند. نحوه گرفتن چتر هنگام عبور دو نفر از مسیری که گنجایش عبور یک چتر را دارد یکی از هزاران موضوعی است که دانش‎آموزان آن‎را آموزش می‎بینند.
یکی از دانش‎آموزان این مدرسه به الجزیره می‎گوید: امروز اهمیت تعامل و احترام به دیگران را آموزش دیدیم. از امروز آنچه را آموزش دیدم در زندگی به کار می‎بندم.
در ادامه گزارش آمده است: دولت ژاپن دستور داده است آموزش رفتارها و آداب پسندیده که حدود سه قرن پیش در این کشور حاکم بود، جزو مواد آموزشی مدارس قرار گیرد. آنها علت صدور چنین دستوری را ارتباط بین کاهش رعایت اصول اخلاقی بین دانش‎آموزان مدارس ابتدایی و افزایش میانگین جرم و جنایت بین نوجوانان اعلام کرده‎اند.
میکو ناروسیه مدیر یک مدرسه ابتدایی در ژاپن می‎گوید: در سال‎های اخیر شاهد افزایش مشکلات خانوادگی و دور شدن کودکان از والدین و از بین رفتن ارتباطات خانوادگی بوده‎ایم. به نظر من راه حل این مشکل احیای اصول اخلاقی است که باعث رعایت احترام بین افراد جامعه می‎شود.
به گزارش الجزیره٬ در چارچوب این ماده درسی، مسائلی از قبیل شیوه راه‎رفتن، میزان خم شدن هنگام احوال‎پرسی، میزان بلندی صدا هنگام صحبت کردن، کلماتی که هنگام صحبت با دیگران و مخاطب قرار دادن آنها باید مورد استفاده قرار گیرد، به کودکان آموزش داده می‎شود.
مقامات ژاپنی جلوگیری از افزایش جرم و جنایت را یکی از اهداف اجرای چنین طرحی می‎دانند.

(Visited 382 times, 1 visits today)