با گسترش روز افزون ابزارهای هوشمند، محتوای زیاد و منتوعی از جمله بازی و برنامه برای این دستگاه‌ها عرضه شده‎اند. در این میان، با استفاده از مزیت «استفاده آسان» در این ابزارها، برنامه‌های زیادی با هدف «آموزش» در عرصه‌های متفاوت تولید شده‎اند.

در این نوشتار، هفت برنامه کاربردی و مناسب برتر در زمینه آموزش معرفی می‎شوند.

dragonbox

۱. DragonBox

این بازی، یک محصول مهیج و اعتیادآور همچون Angry Birds است که با گرافیکی ساده و مکانیک‌های روان در گیم‌پلی، سعی می‌کند مباحث اولیه تفکرات در زمینه ریاضیات را آموزش دهد. در نگاه اول، شاید فکر کنید DragonBox  قصد دارد با گیم‌پلی خود، کودکان را فریب دهد و آن‌ها را به یادگیری ریاضیات ترغیب کند. اما این‎گونه نیست. در واقع کودکان از همان لحظه شروع بازی، درحال کار با ریاضیات و مباحث آن هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که به‎طور میانگین، DragonBox در ۴۲ دقیقه می‌تواند مباحث اولیه ریاضیات در مقطع دبیرستان را به افراد آموزش دهد. این بازی نسخه‌های گوناگونی دارد که در هرکدام از آن‌ها، ریاضیات در سطوح مختلف آموزش داده می‌شود.

 

wuzzit

۲. Wuzzit Trouble

Wuzzit Trouble از استودیویی عرضه می‌شود که توسط مت گای (Math Guy) و کیت دولین (Keith Devlin) تاسیس شده است. بازی، روی مهارت فکر کردن برای حل مسائل ریاضی متمرکز است. دولین Wuzzit Trouble را همانند یک ساز موسیقی تعریف می‌کند. یک پیانو را در نظر بگیرید: اگر تنها کلیدهای آن را فشار دهید و صداهای بیهوده تولید کنید، نمی‌توانید چیزی یاد بگیرید. اما وقتی یک معلم خوب داشته باشید، توانایی‌ها و فرصت‌های یادگیری تمامی ندارد. مبانی یادگیری در Wuzzit Trouble بر اساس انجام دادن محاسبات است. بازی از کاربران می‌خواهد تا عملیات‌های مختلف ریاضی را انجام دهند.

 

motion math

۳. Motion Math

Motion Math دارای تعداد زیادی بازی است که همگی با هدف توسعه و تقویت مهارت‌های عددی کودکان در این مجموعه قرار گرفته‌اند. کاراکترهای رنگارنگ و چالش‌های کوچک بازی Motion Math را به تجربه‌ای خوشایند و مناسب برای کودکان تبدیل می‌کند. بازی‌های این مجموعه، همانند نسخه‌ دیجیتالی بازی‌هایی هستند که معلمان در دوران کودکی، برای یاد دادن اعداد به کودکان استفاده می‌کردند. برای مثال بازی ماهی گرسنه (Hungry Fish) یک ماهی را نشان می‌دهد که بر اساس حساب اعداد، به دنبال غذا است. این بازی به صورت بسیار هوشمندانه‌ای مشکلات ماهی را با دریافت غذا، به تصویر می‌کشد و یادگیری اعداد را برای کودکان آسان می‌کند.

 

homer
۴. Learn With Homer

بازی‌های مناسب کمی وجود دارند که سواد اولیه و تلفظ‌های ابتدایی را به کودکان آموزش می‌دهند. بیشتر محصولاتی که در این زمینه عرضه می‌شوند، محتویات مناسبی ندارند و به سرعت فراموش می‌شوند. اما  Learn With Homer یک بازی کاملا متفاوت و جدا از دیگر محصولات در این زمینه است. این برنامه توسط استفانی دوها (Stephanie Dua) ساخته شده است، فردی که به عنوان یک اصلاح کننده شیوه‌های آموزشی شناخته می‌شود و مهارت خاصی در این امر دارد. بازی، یک سواد آموز جامع برای کودکان کم سن و سال و کودکستانی است. این برنامه محتویاتی همچون شناخت حروف، دانش صداها، کلمات عمومی و داستان‌های بسیار زیادی دارد. در کنار این‌ها، کارهایی مثل نقاشی یا دیگر فعالیت‌ها برای رشد خلاقیت نیز در آن وجود دارد. همچنین شما قادر هستید تا با صرف هزینه درون خود بازی، مهارت‌ها و فعالیت‌های بیشتری را در اختیار داشته باشید تا آموزش را به سطح جدیدی ببرید.

 

toontastic

۵. Toontastic

آموزش تنها درمورد مهارت‌هایی مثل ریاضیات یا سواد نوشتاری نیست. تفکر انتقادی و همدلی اجتماعی (رفتارهای مناسب اجتماعی) نیز به آموزش‌های مخصوص خود نیاز دارند. کودکان می‌توانند این مهارت‌ها را با مشاهده پروژه‎های هنری و داستان‎گویی‌های خلاق، به‎دست بیاورند. Toontastic برنامه‌ای است که به کودکان داستان‎گویی را آموزش می‌دهد. این برنامه به آن‌ها اجازه می‌دهد با انیمیت کردن کارتون‌های خودشان، این مهارت را به‎دست بیاورند. آن‌ها شخصیت‌های کارتونی را در صفحه خود به حرکت در می‌آورند، و در همین حال دیالوگ‌های این شخصیت‌ها را از زبان خودشان بازگو می‌کنند. سپس می‌توانند موسیقی مورد نظر را وارد داستان خود کنند تا با حس و حال داستان مطابق شود. کودکان عاشق بازی‌های خلاقانه هستند. با Toontastic نه تنها دیگر مصرف کننده رسانه نیستند، بلکه اکنون خودشان یک رسانه تولید می‌کنند.

 

gamestar

۶. Gamestar Mechanic

ساخت بازی توسط کودکان، از آنچه که فکر می‌کنید راحت‌تر است. Gamestar Mechanic یک بازی روی مرورگرهای وب است که به کودکان کوچک، اجازه شروع این کار را می‌دهد. بازی، از یک رابط کاربری کشیدن و رها کردن ( Drag and Drop) استفاده می‌کند. کودکان سیستم‌های گوناگونی را با دیدن آموزش‌های درون بازی، یاد می‌گیرند. بعد از یادگیری، آن‌ها بازی خود را می‌سازند و با دیگر اعضای جامعه Gamestar Mechanic به اشتراک می‌گذارند. وقتی آن‌ها بازی خود را می‌سازند، در واقع با روش «یادگیری با ساختن» به فراگیری مطالب می‌پردازند. این نوع یادگیری (یادگیری از طریق یک پروژه) تجربه بسیار سازنده‌ای برای کودکان است. درواقع این نوع آموزش، آموزشی فعال شناخته می‌شود که با کودکان تعامل بیشتری دارد. این بازی در همه مرورگرها قابل دسترس است.

stmath

۷. ST Math

شما نمی‌توانید به صورت مستقیم ST Math را دریافت کنید، زیرا این بازی به صورت انحصاری در اختیار موسسات، مدارس و مناطق مخصوص قرار گرفته است. اما ST Math درنوع خود بسیار منحصر به فرد است، زیرا ریاضیات ابتدایی و متوسطه را بدون استفاده از حتی یک کلمه، و تنها از طریق تصاویر آموزش می‌دهد. کودکان در طول مسیر بازی، عاشق شخصیت پنگوئن آن با نام جیجی (Jiji) می‌شوند که در تمامی مراحل حضور دارد. دستاورد اصلی ST Math این است که متیو پیترسون (Matthew Peterson) سازنده این بازی، استفاده از تکنولوژی به عنوان یک ابزار آموزشی را به سطح کمال خود رسانده است. محصول او، به طرز شگفت‎انگیزی کارآمد و مناسب عمل می‌کند و می‌تواند همانند یک هدیه باشد که به دانش آموزان، شیوه درست یادگیری ریاضیات را آموزش می‌دهد.

(Visited 109 times, 1 visits today)