موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در مجموعه کتاب‎های «با من بخوان» این‎بار بسته کارت‎های تصویری قصه‎گویی «گنجشک که بال و پر داشت» اثر محمدهادی محمدی و تصویرگری حسن عامه کن را منتشر کرده است تا خانواده‎ها و به‎ویژه مربیان و آموزگاران مهدکودک، پیش‎دبستانی و سال‎های اول دبستان با به‎کارگیری کارت‎های بزرگ تصویری بتوانند نشست‎های گیرای بلندخوانی را سامان دهند.

«گنجشک که بال و پر داشت» داستان موزونی است که به شکل کامی‌شی‌بای یا کارت‌های تصویری قصه‌گویی منتشر شده است. کامی‌شی‌بای گونه‌ای از قصه‌گویی دیداری است که در دهه ١٩٣٠ در ژاپن رواج یافت. کامی در زبان ژاپنی به معنای کاغذ و شی‌بای به معنای نمایش است. این کارت‎ها در ابعاد بزرگ چاپ می‎شود و برای قصه‎گویی و بلند‌خوانی طراحی شده‎اند. متن داستان در پشت کارت‌ها قرار دارد و در حالی‎که کودکان به تصویرها چشم دوخته‌اند، قصه‎گو داستان را که پشت کارت‌ها چاپ شده است، بلندخوانی می‎کند.

گنجشک که بال و پر داشت، قصه گنجشکی است که در یک روز بارانی برای جوجه‎اش در پی غذاست. ” یک روز سرد پاییز
گنجشک می رفت تند و تیز
ابر بود و دیگر هیچ چیز
بارون می‎ریخت ریز و ریز……”
در این جست‎وجو گنجشک گرفتار گربه‎ای می‎شود. اما با زیرکی گربه را فریب و جان خود را نجات می‎دهد و در پایان با غذا برای جوجه‎اش که جیکو نام دارد به سلامت به لانه‎اش باز می‎گردد.

علاقمندان می‎توانند کامی شی بای «گنجشک که بال و پر داشت» را به بهای ۱۵۵۰۰ تومان ازفروشگاه هدهد خریداری کنند.

(Visited 171 times, 1 visits today)