۲۶ / ۶ / ۱۳۹۳

سال تحصیلی تازه در پیش است اما نزدیک به ۳۰ میلیون کودک امسال به مدرسه نمی‎روند. نیمی از تعداد، کودکانی هستند که در مناطق بحران‎زده و پرآشوب جهان زندگی می‎کنند. کشمکش‎ها و بحران‎ها باعث شده است که بسیاری از کودکان از حق آموزش محروم بمانند.

در این مناطق مدرسه‎ها بمباران و کودکان از خانه و مدرسه خود رانده شده‎اند. در لیبریا و سیرآلئون به خاطر بیماری ابولا مدرسه‎ها دست‎کم تا پایان سال میلادی بسته خواهند بود، یعنی بیش از سه و نیم میلیون کودک از رفتن به مدرسه در این مناطق محروم هستند.

ژوزفین بورن، رئیس برنامه‎های آموزش و پرورش جهانی یونیسف می‎گوید: ‌”برای کودکانی که در مناطق بحران‎زده زندگی می‎کنند، آموزش و مدرسه رفتن بسیار مهم است زیرا باعث می‎شود آن‎ها احساس کنند که به زندگی طبیعی خود بازگشته‎اند. این حس به آن‎ها کمک می‎کند تا بر ضربه‎های روحی‎شان غلبه کنند. آموزش به گونه‎ای سرمایه‎گذاری است هم برای کودکان و هم برای آینده این جوامع. بدون داشتن دانش و مهارت این کودکان چگونه زندگی و کشورشان را خواهند ساخت؟”

در کشورهای بحران زده:

  • یک سوم مدرسه‎ها در جمهوری مرکزی آفریقا با توپ و تفنگ و نیروهای نظامی اشغال شده است.
  • بیش از ۱۰۰ مدرسه در نوار غزه که در طول جنگ غزه توسط بیش از ۳۰۰ هزار نفر به عنوان پناهگاه استفاده شد نیاز به بازسازی دارند. در سایت مانیتور میدایست آمده است که تنها نزدیک به ٩۶٠٠ دانش آموز فلسطینی در نوار غزه در سال تحصیلی جدید نمی‎توانند به مدرسه بروند زیرا خانواده‎های فلسطینی که خانه‎هایشان را در جنگ اخیر در نوار غزه از دست داده‎اند به سه مدرسه در غزه پناه آورده‎اند و نمی‎خواهند مدرسه‎ها را ترک کنند.
  • دانش‎آموزان و آموزگاران زیادی در شمال شرقی نیجریه کشته و ربوده شده‎اند. در یک مورد تنها ۲۰۰ دختر مدرسه‎ای هستند که هنوز آزاد نشده‎اند.
  • نزدیک به سه میلیون کودک در سوریه، نیمی از دانش‎آموزان این کشور، نمی‎توانند به طور پیوسته و منظم در مدرسه حاضر شوند.
  • نزدیک به ۲۹۰ مدرسه در ناآرامی‎های اخیر اوکراین از بین رفته‎اند یا آسیب دیده‎اند.

یونیسف با پشتیبانی از برنامه‎های آموزش در بحران، از برپایی کلاس‎های موقتی و فضاهای آموزشی جایگزین برای کودکان مهاجر و رانده شده از خانه تا تهیه دفترچه و کیف و دیگر وسایل مدرسه حمایت می‎کند. یونیسف همچنین از برنامه‎های آموزشی مناسب برای کودکانی که نمی‎توانند از خانه خود بیرون بروند مانند برنامه‎های آموزشی رادیویی برای دانش‎آموزان در کشورهایی که ابولا شیوع پیدا کرده است حمایت می‎کند.

با وجود اهمیت برنامه‎های آموزشی کودکان در بحران، یونیسف در اجرای این برنامه‎ها به شدت با کمبود بودجه روبه‎رو است.
بورن می‎گوید: “میزان بی‎سابقه بحران در جهان به معنای آن است که کودکان بیشتری در شرایط بد هستند و ما به منابع بیشتری برای کمک به این کودکان نیاز داریم.

(Visited 82 times, 1 visits today)