یونسکو به مناسبت روز جهانی زن، اطلس جهانی برابری جنسیتی در آموزش را منتشر کرد.

در این اطلس، بیش از ۱۲۰ نقشه و جدول قرار داده شده که شاخص‌هایی از شکل‌های

گوناگون نابرابری و تبعیض‌های جنسیتی در آموزش را در جهان نشان می‌دهد.

اطلس، به بیننده امکان می‌دهد تا بتواند فرصت‌های آموزشی دختران و پسران را در بخش‌های مختلف جهان به چشم ببیند و در کمترین زمان، اطلاعات گوناگونی را در این باره به دست آورد. از میزان مشارکت دختران و پسران در آموزش تا ادامه دادن آموزش از دوران ابتدایی تا پایان دوره متوسطه.

این اطلس، هم‌چنین شرایط کنونی تبعیض جنسیتی در آموزش در کشورهای مختلف را با وضعیت آن‌ها در سال ۱۹۷۰ مقایسه می‌کند. ایرینا بوکوا، دبیرکل یونسکو، درباره اطلس جهانی برابری جنسیتی در آموزش می‌گوید: “این اطلس یک فراخوان برای گام برداشتن است. رشد میزان مشارکت دختران در آموزش ابتدایی نشان از سیاست‌گذاری قوی و خواست و تلاش جهانی برای رسیدن به هدف‌های توسعه هزاره سازمان ملل است اما هنوز کوشش بسیاری باید به خرج داد تا دختران و زنان آسیب‌پذیری که از رسیدن به حق برخورداری از آموزش محروم هستند، بتوانند آموزش ببینند. ما باید ریشه این محرومیت‌ها را هدف قرار دهیم و از آسیب‌پذیرترین و محروم‌ترین زنان و دختران شروع کنیم.”

دختران، بیشترین سود را از تلاش‌های جهانی برای رسیدن به هدف جهانی “آموزش ابتدایی برای همه” به دست آورده‌اند. به ویژه تلاش‌هایی که از سال ۱۹۹۰ آغاز شده است. اکنون، دو سوم کشورهای جهان به برابری جنسیتی در آموزش ابتدایی دست پیدا کرده‌اند اما، دسترسی به آموزش دوران راهنمایی، برای دختران در بسیاری از مناطق جهان هنوز با مشکلاتی رو به روست.

کشورهای پایین صحرای آفریقا و کشورهای منطقه جنوب و غرب آسیا بیشترین کمبودها را در این زمینه دارند. آمار نشان می‌دهد، گرایش دختران به موفقیت در تحصیل در دوره راهنمایی بیشتر از پسرانی است که به این دوره راه پیدا می‌کنند. هدف جهانی آموزش برای همه، می‌کوشد تا سال ۲۰۱۵، همه کودکان و بزرگسالان در جهان از آموزش ابتدایی برخوردار باشند. بر اساس آمارها، میزان مشارکت دختران در دوره‌ی دبیرستان، به ویژه در کشورهایی با درآمد بالا، رشد قابل توجهی داشته است. در این کشورها، تعداد دانش‌آموزان دختر بیشتر از پسران است. هرچند این مشارکت بیشتر دختران، لزوما به معنی یافتن فرصت‌های شغلی بهتر و درآمد بیشتر برای آن‌ها نیست.

هنریک وندر پل، مدیر موسسه آمار یونسکو، می‌گوید: “بین تساوی و برابری جنسیتی در آموزش تفاوت وجود دارد. ممکن است شمار دختران و پسرانی که در یک کلاس درس حاضر می‌شوند یکسان باشد، اما این به این معنی نیست که کیفیت و فرصت‌های آموزشی آن‌ها نیز با هم برابر است. آیا دختران و پسران به یک میزان برای ادامه تحصیل تشویق می‌شوند؟”

او گفت که یونسکو در حال تلاش برای یافتن شاخص‌هایی است که بتواند کیفیت آموزش را از جنبه‌های مختلف، از جمله برابری جنسیتی بسنجد.

اطلس جهانی برابری جنسیتی در آموزش

(Visited 65 times, 1 visits today)